CHCI BÝT PĚSTOUNEM

Další otázky a odpovědi

Rádi bychom s manželem přijali dítě do osvojení. Ale jsme v insolvenci, soud nám však zbytek dluhu má odpustit. Můžeme podat žádost?

K podání Vaší žádosti je třeba doklad o výši příjmů a majetkových poměrů. Sociální pracovnice OSPOD provede ve Vašem trvalém bydlišti šetření. K Vaší žádosti se vyjádří a postoupí ji krajskému úřadu. Ten o dalším postupu rozhodne. 

 

Jsem občankou ČR, manžel cizinec s trvalým pobytem v ČR. Můžeme se stát osvojiteli?

Ano, pokud má manžel trvalé bydliště déle jak 1 rok v ČR, můžete podat žádost o zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli.

 

Jsme dva partneři, oba toužíme pomoc nějakému dítěti a stát se rodiči. Co nám poradíte?

Vážíme si všech, kteří chtějí připravit potřebným dětem domov. Vaše první kroky musí začít na pověřeném obecním úřadě. Sociální pracovnice Vás navštíví a k Vaší žádosti se po shromáždění všech potřebných podkladů vyjádří. Vaši žádost postoupí krajskému úřadu, který Vás zařadí do příprav. Po jejich absolvování a psychologickém vyhodnocení budete zařazeni do evidence osob vhodných stát se náhradními rodiči (osvojiteli, pěstouny).

 

Je nám s manželem přes 40let, můžeme se stát osvojiteli? Jak malé dítě nám dají?

Věk osvojitelů určitě hraje roli pro výběr dítěte. Důležité jsou i Vaše představy o dítěti do Vaší rodiny. Proces příprav od podání žádosti po zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli není krátký. Může trvat více než jeden rok. Další doba běží, kdy se dítěti hledají vhodní rodiče. Nejspíš dítě by mohlo být předškolního věku.

 

Chceme adoptovat děťátko ze zahraničí, jak máme postupovat?

Otázkou mezinárodní adopce se zabývá ÚMPOD – úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V praxi to není běžná věc, protože spíše naše děti jsou přes tento orgán nabízeny do zahraničí. Postup však bude stejný, musíte být prověřenými žadateli a projít přípravami a posouzením psychologa. Po zařazení do evidence osob stát se osvojiteli, byste mohli o tomto řešení uvažovat.