Sdružení pěstounských rodin bylo založeno v roce 1995 pěstouny, zejména manžely Hanou a Miroslavem Opatřilovými. Hlavním posláním sdružení bylo vyhledávat náhradní rodiny ochotné přijmout opuštěné a znevýhodněné děti a pěstounským rodinám poskytovat odbornou pomoc. Jakou cestu jsme za tu dobu ušli a kam směřujeme?
Sdružení pěstounských rodin začalo svou činnost v pronajatém jednopokojovém bytě na sídlišti v Brně – Juliánově. Práce se ujali zmínění tři dobrovolníci. Později sdružení zaměstnalo dva stálé pracovníky na zkrácený úvazek. Od roku 2015 pracuje ve sdružení přes dvacet zaměstnanců. Své služby poskytujeme nejen v Brně, ale i v Plzni, Kroměříží, Znojmě, Praze a Českých Budějovicích.
Za dobu existence SPR se podařilo díky sdružení najít pro stovky dětí nové, milující rodiny. Pořádáme kampaně na podporu pěstounské péče, zprostředkováváme konkrétní příběhy opuštěných dětí v rubrice Hledáme Vás, mámo, táto a vydáváme časopis Průvodce náhradní rodinnou péčí, který je distribuován po celé ČR.
Dne 21. 12. 2000 jsme obdrželi toto pověření od Ministerstva práce a sociálních věcí a zařadili se mezi několik málo nestátních organizací v ČR, které mohou sociálně-právní ochranu dětí vykonávat a přispívat tak k lepšímu osudu mnoha opuštěných dětí.
Od doby vzniku SPR jsme zapojeni do práce expertních skupin na vládní i místní úrovni k přípravám podnětů a návrhů dalšího rozvoje a zkvalitnění pomoci ohroženým dětem v České republice. Od roku 2003 jsme intenzivně podporovali otevřenou diskusi k nutnosti transformace systému péče o ohrožené děti. K tomuto tématu trvale poskytujeme prostor pro vyjádření všem zainteresovaným subjektům a odborníkům na stránkách periodika SPR Průvodce náhradní rodinnou péčí. Iniciovali jsme sérii odborných setkání, mimo jiné konferencí Dítě v systému náhradní rodinné péče (Brno, 2009) a Dilemata pěstounské péče u dětí se závažnými problémy (Brno, 2016)
Od počátku usilujeme o propagaci náhradní rodinné péče, zejména péče pěstounské. Podporujeme zviditelňování příkladů dobré praxe života náhradních rodin. Mimo jiné jsme v roce 2006 ve spolupráci s Nadací Divoké husy a Nadačním fondem Rozum a cit podpořili vydání knihy Dagmar Zezulové „Domov je místo, odkud Tě nevyhodí…“. K 20.výročí SPR v roce 2015 byla vydána pozoruhodná kniha Životy (Sdružení) pěstounských rodin. Své osudy nám svěřilo dvacet pěstounských rodin ve dvaceti poutavých příbězích. K 25. výročí se připravuje pokračování knihy.
Hlavním cílem a smyslem činnosti sdružení je přímá pomoc a podpora rodin s přijatými dětmi. Během svého působení v oblasti náhradní rodinné péče neustále hledáme a rozvíjíme odborné služby, pomáhající dobrému fungování náhradní rodiny. Jako jedni z prvních jsme začali poskytovat služby odlehčovací (respitní) péče již od roku 2008 a službu asistovaný kontakt od roku 2010.
Visegrádské konference pěstounské péče a projekty, realizované z podpory Evropského sociálního fondu s partnery v Rakousku a Bavorsku, v rámci kterých vytváříme odborné materiály k šíření dobré praxe.
Od roku 2013 uzavíráme s pěstouny dohody o výkonu pěstounské péče. Zaměřujeme se na všechny typy pěstounské péče. Srdcovou záležitostí je pro nás klasická dlouhodobá pěstounská péče.
Vážíme si dlouholeté obětavé práce pěstounů a podporujeme je i poté, kdy Dohoda o výkonu pěstounské péče skončí. Uvědomujeme si, že pěstouni naši podporu a doprovázení potřebují ještě po dosažení zletilosti jejich svěřeného dítěte, až do jeho úplného osamostatnění a jsme této spolupráci otevřeni. Poskytujeme podporu i rodinám osvojitelským, které nemají nárok na doprovázení ze zákona. Zájemcům o náhradní rodinnou péčí nabízíme pomoc a podporu v rozhodovacím procesu formou bezplatných konzultací k tématům NRP.
… doprovázíme přes 400 pěstounských rodin a pokračujeme dál v naší snaze rozvíjet dlouhodobou pěstounskou péčí, oslovovat nové zájemce o toto poslání a podporovat pěstouny na jejich cestě pomoci ohroženým dětem.