Předseda SPR Ing. Mgr. Pavel Šmýd už dlouho působí v různých pracovních skupinách Ministerstva práce a sociálních věcí, a to i v těch, které se podílí na přípravě zákonů regulujících pěstounskou péči. Zákon 359/1999 Sb. má celkem 47 novelizací. Poslední novela platná od 1. 1. 2022 se ukázala jako ne zrovna dokonalá, a tak se připravuje novela novely. Ovšem zároveň se pracuje na úplně novém znění zákona o sociálně právní ochraně dětí, protože ten stávající vychází z právní normy staré šedesát let a společnost se od té doby významně proměnila.
Jak si tedy stojí příprava novely a zároveň nového zákona ?
Původně se mělo koncem listopadu 2023 předložit paragrafové znění nového zákona o sociálně právní ochraně dětí. Zákona, který například v Dánsku připravovali devět let. U nás si na to vyhradili jeden rok, necelý. No a v dané chvíli se v pěti pracovních skupinách, které se tomu věnují, ukázalo, že je třeba zvolnit. Spousta rozumných lidí, kteří se v této oblasti pohybují, mají zkušenosti i ze zahraničí, jsou schopni se podívat také do budoucna a mimo jiné vidí trendy, kam se posouvá náhradní rodinná péče v Evropě, se do toho mohou zapojit.
Nový zákon by měl být účinný třeba příštích dvacet let. Ten současný byl schválený v roce 1999 a to ještě velká část byla převzata ze zákona schváleného v roce 1964. Doba pokročila a je potřeba ho obnovit. Novelizací ho vylepšit zjevně nepůjde a nový zákon stihnout za jeden rok také ne.
Přestože tam byla snaha, z rozumných důvodů, nový zákon rychle prohlasovat, tak se to pak celé přibrzdilo s tím, že je třeba připravit úplně nové základy. V některých příslušných skupinách je práce na podkladech velmi kvalitně, pečlivě a zodpovědně prováděná. Přineslo mi radost, že po úvodním setkání, když opadlo prvotní nadšení a všichni si říkali : bude to zase jako obvykle, ministerstvo nás svolá, ale pak si to zase udělá po svém, naopak se začali zapojovat další a další odborníci. Tak si myslím, že by ten proces mohl být ne účelový, ale účelný. Tedy doufám, že ten zákon bude opravdu kvalitní.
Co tedy bude s novelou novely ?
Novela se musí připravit, mimo jiné proto, že v té oblasti, která se i nás týká, je třeba rychle upravit některé věci ohledně příprav pěstounů, psychologických posudků, příbuzenské pěstounské péče, svěřenectví a podobně. 13. března 2024 bude druhé čtení a teď se sbírají připomínky.
Ta poslední novela má své mouchy, i když celkově jí jde o podporu péče o děti. Nešťastné je třeba dělení pěstounů na příbuzenské a zprostředkované. Je přece jedno, jestli je o dítě pečováno u babičky, pěstouna, strýčka… Je to stále stejné dítě v centru dění a pokud by bylo penalizováno za to, že je v péči u babičky, a ne u nepříbuzných pěstounů, tak je to špatně. A zatím, po poslední úpravě zákona, to funguje tak, že : „jsi u babičky, dostanete méně peněz“. Pro stát to zase není taková úspora, ale dítě to poznamená hodně. Chceme, aby dítě do života startovalo, řekněme, z pozice nižší střední třídy, a ne jako sociální případ. Toto není z mé hlavy, ale z rakouské zkušenosti, která se jim osvědčila.
Jaké změny tedy mohou pěstouni v novele očekávat ?
Měly by se narovnat pěstounské dávky. Jak jsem už řekl, je přece veliká nespravedlnost pro dítě, jehož matka je taková a maková, aby spadlo do špatných poměrů a třeba nezískalo ani výuční list. Je třeba, aby mělo nějakou školu, alespoň střední, protože mu to dává lepší možnosti startu do života. Naštěstí už si uvědomujeme, že vzdělání je důležité, ovšem něco stojí. A když babičky a dědečci děti na školách drží, tak už jen povinné vybavení, dojíždění a všechny další platby okolo, a to se bavíme o státních školách, kde se neplatí školné, tak to všechno je drahé.
A ještě je tam jedna věc, která se týká příprav a doprovázení v případě příbuzenských pěstounů. V nové úpravě by se měl klást důraz na rozhodnutí a svobodu člověka. Abych to vysvětlil : příbuzenský pěstoun by se mohl rozhodnout, zda přijme doprovázení a dostane pěstounské dávky nebo nebude doprovázen, a pak zůstane bez dávek.
Je to trošku nátlak, pravda ?
Je, ale může se rozhodnout. V přípravách, které by měl absolvovat, se dozví, jaké má možnosti a může si vybrat, co mu více vyhovuje. Z oblasti opozičního politického spektra se ozývá, že to jistě bude volné pole pro korupční jednání. To si tak úplně nemyslím, ale zato si myslím, že by měl být podpořen systém inspekcí. A byl bych všemi deseti pro použití stejného postupu, jako mají v Anglii : když člověk spáchá vážný přestupek nebo trestný čin v oblasti náhradní péče o dítě, už nikdy se v ní nesmí pohybovat. To by si lidé v příslušných organizacích velmi rozmysleli, jestli budou riskovat ztrátu profese.
Co ještě dalšího by mělo být v novele zakotveno ?
Za velmi důležité v připravované novele považuji skutečnost, že do budoucna ve chvíli, kdy se řeší kontakty dítěte s dalšími osobami, budou soudy vyžadovat opis trestního rejstříku. Dříve to byl výpis. A z výpisu se některé záznamy po určité lhůtě vymažou, ale v opisu zůstávají. Dvě písmenka, ovšem velmi důležitá pro ochranu dítěte. V novele bude přesně stanoveno, které přestupky jsou pro kontakt s dítětem vylučující. Kolikrát se stalo, že někdo dostal dítě na víkend nebo část prázdnin, a pak se ukázalo, že jeho přestupky byly opravdu neslučitelné se soužitím s dítětem. Takový člověk by se vůbec k dětem neměl dostat, ale jeho porušení zákonů už byla zamazána, a tak se na ně nepřišlo. Pro ochranu dítěte je tato změna velmi důležitá.
Zákon 359/1999 Sb. má na svém kontě už 47 novelizací, chystá se 48. Není to trochu moc ?
I v zemích s velmi kvalitně nastaveným právním systémem, kde náhradní rodinná péče funguje bez přerušení, ne jako u nás, jsou s náhradní rodinnou péčí v zákonech problémy a všude se to řeší. Zákony se musí upravovat, přizpůsobovat změnám ve společnosti a trendům, které život pěstounských dětí ovlivňují. Je třeba, aby nový zákon byl tak kvalitně připravený, že vydrží delší dobu bez takové dávky novelizací.
Soubor otázek a odpovědí k novele zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí :
