O nás
Posláním Sdružení pěstounských rodin je podporovat pěstounské rodiny a jiné pečující osoby v jejich rozhodnutí dát dětem šťastnou a spokojenou rodinu. Poskytujeme dětem a pěstounům trvalou podporu, poradenství, vzdělávání, doprovázení a odbornou pomoc. Pomáháme znevýhodněným dětem a mladým lidem k jejich příznivému vývoji a dosažení kvalitního života ve společnosti.
Naše cíle
- Dětem vyrůstajícím v pěstounské péči umožňovat prožívání dětství v přirozeném prostředí milující rodiny.
- Usilovat o naplnění nejlepšího zájmu dítěte profesionálním doprovázením pěstounských rodin založených na odborné sociální práci s dětmi a rodinami.
- Podporovat a doprovázením zajišťovat prostředí bezpečné péče o děti a jejich všestranný rozvoj.
- Zajišťovat bezpečný kontakt dítěte umístěného v pěstounské péči s jeho rodiči a osobami blízkými a posilovat jeho zdravou identitu.
- Iniciovat změny v systému péče o ohrožené děti. Usilovat o stav, aby každé dítě mohlo žít v přirozeném tj. rodinném prostředí.
- Účastnit se veřejné diskuze o zajištění péče o ohrožené děti a úzce spolupracovat se všemi složkami systému.
- Propagovat náhradní rodinnou péči a získávat pro tuto myšlenku i nové osoby pečující osvětovou činností.
Cílovou skupinou jsou rodiče a děti z pěstounských rodin
- děti žijící pěstounských rodinách (vlastní i přijaté)
- osoby pečující a osoby v evidenci (SPR poskytuje sociálně právní ochranu v Jihomoravském, Plzeňském, Olomouckém, Zlínském, Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Ústeckém, Jihočeském kraji, v kraji Vysočina a v hlavním městě Praha)
Širší cílová skupina :
- každé dítě, které se obrátí na pověřenou osobu o pomoc
- zájemci a žadatelé o náhradní rodinnou péči (dále jen NRP)
- náhradní rodiny, které nemohou mít uzavřenou Dohodu o výkonu pěstounské péče (osvojitelské rodiny, pěstounské rodiny s již zletilým dítětem) – aktivity v rámci projektu MMB, odbor zdraví
Naše činnost :
- uzavírání Dohod o výkonu pěstounské péče
- odborné doprovázení formou kontaktů s klíčovým pracovníkem a zprostředkování odborné pomoci (psychologické, terapeutické, speciálně pedagogické a jiné)
- pomoc při zajištění celodenní péče o svěřené dítě (formou letních táborů, programů pro děti v rámci vzdělávacích aktivit)
- pomoc při zajištění krátkodobé péče v krizových situacích
- Zajištění různých forem vzdělávání pečujících osob a podpora v plnění jejich povinnosti se vzdělávat (vzdělávací semináře, supervizní a klubová setkání, vzdělávací a terapeutické víkendy, samostudium)
- Podpora pravidelného sdílení zkušeností s péčí o svěřené dítě s ostatními pečujícími osobami v rámci vzdělávacích aktivit (klubová setkání, supervize, vícedenní semináře) či formou volnočasových setkání pěstounských rodin
- akce pro mladé (15‒18 let)
- tábory pro děti
- osvětová a publikační činnost
- vydávání časopisu Průvodce náhradní rodinnou péčí
- půjčování odborné literatury
- pořádání volnočasových aktivit pro pěstounské rodiny