Ze všech stran nás atakují doporučení, co bychom jíst měli a co neměli, jaké potravní doplňky jsou „nezbytné“. Dospělý se může svobodně rozhodnout a nést si následky. Za přijaté děti ovšem také rozhodujeme my, a navíc ještě napravujeme většinou mizerné stravovací návyky z původních rodin. Mnohé děti trpí různými alergiemi a nesnášenlivostmi, které jim omezují jídelníček. No a naneštěstí jich spousta má na cestě ze školy obchod, kde si koupí, co se jim zlíbí a kapesné dovolí.
Mikrobiom
Začneme možná trochu od konce, tedy od střev. Mikrobiomem se označuje komplex všech mikroorganismů, prospěšných i patogenních, které v našich střevech „bydlí“. Jsou-li v rovnováze, posilují naše zdraví, trvá-li nerovnováha delší dobu, přicházejí nemoci. Je jich cca půl kilogramu u dětí až kilo a půl u dospělých a ovlivňují nejen trávení, ale také chování. Tolik stručné vysvětlení podle České mikrobiomové společnosti, která je součástí České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Stav mikrobiomu se v průběhu života mění, působí na něj nejen složení stravy, ale také prodělané nemoci, prostředí, ve kterém se pohybujeme a další vlivy. Negativní účinek má kouření, alkohol a nadměrná konzumace cukru. Ke zlepšení mikrobiomu se obvykle doporučují zakysané potraviny, a to mléčné výrobky i kvašená zelenina. Často doporučovaným potravinovým doplňkem jsou probiotika v kapslích, která se rozpouští až ve dvanáctníku a následných částech trávicího traktu.
Národní ústav duševního zdraví se dlouhodobě věnuje výzkumu souvislosti mezi mikrobiotou a duševními onemocněními, narkolepsií hypersomnií a autoimunitními onemocněními.
Umělá barviva a konzervanty – pohroma pro děti s ADHD, ADD a koneckonců i pro ty bez diagnózy
Souvislost mezi konzumovanými potravinami a chováním u dětí se sleduje už dlouho. Umělá barviva, konzervanty a přemíra cukru obvykle zhoršuje chování zejména u dětí s ADHD, ADD, autistů a dalších s neurofyziologickými problémy. „S potravinami a ADHD je to poněkud komplikované, protože představa, že děti jsou po cukru hyperaktivní, je vžitá natolik, že rodiče i okolí dítěte prostě přisuzují jakýkoliv problém v chování příjmu cukru,“ říká Mgr. Zuzana Masopustová, Ph.D. z FFS MU, která se dětem s diagnózou ADHD věnuje už léta.
Nicméně výzkumy a studie publikované na stránkách PubMed se shodují, že : „Diety ke snížení příznaků spojených s ADHD zahrnují diety s omezením cukru, bez aditiv/konzervantů, oligoantigenní/eliminační a doplňky mastných kyselin. Doplněk omega‑3 je nejnovější dietní léčbou s pozitivními zprávami o její účinnosti… zpráva upozorňuje na stravu “západního stylu” spojenou s ADHD, která obsahuje hodně tuku a rafinovaných cukrů, a na “zdravou” stravu, která obsahuje vlákninu, foláty a omega‑3 mastné kyseliny.“
Prostřednictvím mnoha výzkumů došli odborníci k závěru, že vznik ADHD je multifaktoriální, a také že velký podíl na tomto problému má strava a chování biologické matky v těhotenství. „Strava těhotné a kojící ženy a dítěte může mít vliv na rozvoj a prohlubování hyperkinetického syndromu. Existuje mnoho důkazů, které naznačují, že souvisí s nutričními faktory. Chronický nedostatek některých minerálů, jako je zinek, železo, hořčík a jód, a nedostatečný příjem polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem ve stravě mohou mít významný vliv na rozvoj a prohlubování příznaků ADHD u dětí. Zásadní roli ve stravě těhotných a kojících žen a dítěte hrají také polynenasycené omega‑3 mastné kyseliny, především DHA, které jsou nezbytné pro správný vývoj a funkci mozku. Jejich chronický nedostatek může přispívat ke zvýšení rizika ADHD u dětí.“ (Klaudia Konikowska, Bozena Regulska-Ilov, Dorota Rózańska : The influence of comoponents of diet on the symptoms of ADHD in children)
ADHD se u nás dosti běžně „léčí“ medikací, která ovšem přináší značné vedlejší účinky. Alternativou by tedy mohly být potravní doplňky s omega‑3 nenasycenými mastnými kyselinami, plus vyřazení potravin, které zhoršují projevy onemocnění. (J. Gordon Millichap, Michelle M. Yee : The diet factor in ADHD)
Stravovací zvyklosti autistů, aspergerů a jak je ustát ?
Většina dětí s PAS má zvláštní a pro blízké okolí obtížný vztah k jídlu. Obvykle odmítají potraviny určité barvy, jinou preferují a nechtějí se jí vzdát. Mnohdy jí součásti například oběda odděleně : napřed všechnu rýži, pak omáčku, nakonec maso. Běda, kdyby se tyto tři věci na talíři smíchaly ! Často se také objevuje intolerance lepku a caseinu, tedy běžného pečiva a mléka. Zúžené spektrum pro „autíka“ přijatelných potravin může mít za následek nedostatek živin, minerálů a vitamínů. Je to sice úmorný a nekončící boj, ale doporučuje se vytrvat a stále se snažit o rozšíření jídelníčku.
„Náš syn jí spoustu věcí odděleně, napřed všechno maso, pak brambory nebo obráceně, ale nikdy ne dohromady,“ říká Marcela, maminka dvanáctiletého Petra s aspergerovým syndromem. „K párku nebo sýru rozhodně nejí pečivo, vařenou zeleninu také nechce. Je konzervativní a opravdu ho musím hodně přesvědčovat, než ochutná něco nového. Někdy je dopředu rozhodnutý, že mu nová potravina prostě chutnat nebude. A také by nikdy nesnědl cokoliv s obrázkem zvířátka, třeba dort s obrázkem nebo ve tvaru zvířete, zdobené perníčky nebo vaječnou omeletu jako smajlík. Prostě z lítosti, že je to hezké, a to se přece nejí,“ vysvětluje Marcela.
Stabilizátory a rafinovaný cukr jsou samozřejmě i pro tyto děti velmi nevhodné. Sladkou chuť je možné zařadit prostřednictvím ovoce nebo sirupů. Z obilovin se obvykle doporučují rýže, jáhly, pohanka, kukuřice, amarant, quinoa, perličkový ječmen, čirok.
„Opioidní peptidy má syn 2,5 vyšší, takže dodržuje bezlepkovou dietu. Když si dá cokoliv s lepkem, je pak výrazně protivnější,“ posteskla si ještě maminka Marcela.
Prospívá dětem vegetariánství nebo veganství ?
Vegetariánství a veganství je v podstatě životní styl a dá se očekávat, že rodiče, kteří ho vyznávají, k němu povedou i své děti. Pohledy odborníků se různí, někteří jsou pro, jiní hrozí vážnou újmou na zdraví dítěte. U dětí do tří let se ale veganství obecně nedoporučuje. Problém vidí odborníci zejména v nedostatečném přísunu vitamínu B12, D3, železa, zinku, jódu a vápníku. Propagátoři vegetariánství a veganství nahrazují živočišné bílkoviny luštěninami, tofu nebo obohaceným sójovým mlékem. Sója ale není vhodná pro děti do roku a půl. K dalším potenciálním problémům patří nedostatek železa, což způsobuje anémii a špatnou krvetvorbu. Celkově nižší energetický příjem může také znamenat, že striktně vegansky krmené děti budou menší, hubenější a také často ospalé.
Detoxikace, půsty apod.
Rozdíl mezi půstem a hladovkou je zřejmý. Vyřazení určitých potravin na nějaké kratší období, může být dospělému organismu prospěšné, ovšem pokud chybějící vitamíny a minerály dokážeme nahradit jiným produktem. Zdravý organismus se vydrží nějaký čas obejít třeba bez živočišných bílkovin, aniž by ho to významně ohrozilo.
U dětí je ale takový experiment naprosto nevhodný. „Dětem půst ani žádné podobné záležitosti nedoporučuji,“ říká doc. MUDr. Dagmar Procházková, Ph.D. primářka z Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno. Detoxikační diety se od sebe velmi liší. Takové, které začínají hladovkou a pak se na vyprázdněný trávicí trakt pijí čaje nebo slaná voda, opravdu nejsou nic pro děti. Jednak normální dítě nevydrží hladovět, ani nebude chtít pít slanou vodu a pravděpodobně mu nebudou chutnat bylinné čaje, které se při takových procedurách doporučují. A dobře tak. Jeho organismus ví, co dělá a proč mu tyto dospělácké experimenty nevyhovují.
Mírnější detoxy, kdy se zvyšuje příjem tekutin, omezují se sladkosti, sůl, vyřadí smažená jídla, průmyslově zpracované potraviny, a místo toho se jí více syrové zeleniny nebo ovoce, luštěnin, všelijakých semínek a klíčků, jsou vlastně návratem ke zdravým stravovacím návykům. Často se doporučují ovocné šťávy, ale je třeba připomenout, že se tím nemyslí kupované džusy, které jsou obvykle doslazované a často také přibarvované umělými barvivy. Snad všechny děti mají rády ovocné kapsičky a všelijaké přesnídávky. Když jim je maminka vyrobí doma z čerstvého ovoce, budou jistě lepší než kupované. Takže ke slovu by se tady mohly dostat dnes tak módní smoothie.
Samozřejmě je třeba hlídat dostatečné výživové hodnoty i přísun minerálů, aminokyselin, antioxidantů a vitamínů. Opatrnost je zapotřebí při podávání různých rostlinných výtažků a potravinových doplňků, které mohou na dětský organismus působit jinak než na dospělý. Porada s dětským lékařem je tady na místě.
Pití během jídla ano či ne ?
Existují názory, že pití během jídla je škodlivé pro trávení a také názory opačné, že tekutiny pomáhají rozmělnit hutnější potraviny, které se pak lépe posouvají v trávicím traktu. Pití během jídla v každém případě vytváří přestávky během konzumace, což vede k lepší kontrole hladu nebo sytosti a může se tak zabránit přejídání. Větší množství tekutin také zrychluje metabolismus, podle některých výzkumů přibližně o 24 kcal na každého půl litru vypité vody. Důležité ale je pít vodu, ne slazené nápoje, které naopak kalorický přísun zvyšují. Také příliš studené tekutiny, případně perlivé vody mohou vyvolávat trávicí potíže. Problematické může být pití při jídle pro osoby s refluxem, protože se přijatou tekutinou zvětšuje objem žaludku, což může vést k vracení tráveného jídla smíchaného už se žaludečními šťávami do jícnu.
Společné stolování
Sejít se společně u stolu je rituál, který mnohé rodiny opouštějí. Každý se nají, když přijde domů, děti, a někdy i dospělí, si odnesou jídlo k počítači. Společně strávený čas se tak zase zkrátil. Když se ale rodina sejde třeba u večeře, o víkendu u oběda, je to zároveň společenská záležitost. Hezky prostřený stůl, krásně servírované jídlo – s tím mohou děti pomoci. U stolu pak máme čas si povídat : proberou se různé zážitky, domluvíme se, co by kdo rád dělal a co tedy rodina podnikne. Znamená to ovšem, že stolujeme bez telefonů a tabletů. To bude pro teenagery asi největší překážka, ale třeba ji vyváží překvapivé zjištění, že i s rodiči a sourozenci se dá mluvit. 😊