Po novelizaci zákona o sociálně právní ochraně dětí platné 1. ledna 2013 je každá pěstounská rodina povinna uzavřít tzv. Dohodu o doprovázení. Uplynulo deset let – jaké jsou zkušenosti na straně pěstounů i odborníků z oblasti péče o ohrožené děti ? Tomu se bude věnovat náš připravovaný sborník 10 let doprovázení, z něhož vám přinášíme několik ukázek.
Začátkem roku 2012 byla schválena dlouhodobá strategie Právo na dětství, která se svojí koncepcí stala základem jedinečných změn v oblasti péče o děti. Dítě bylo postaveno do středu zájmu společnosti a všechny osoby okolo dítěte, přijaly možnost spolupráce. A když 7. listopadu 2012 bylo přehlasováno prezidentské veto novely zákona o sociálně právní ochraně, s napětím jsme očekávali bouři změn, která byla před námi.
Mgr. Ing. Pavel Šmýd, předseda Sdružení pěstounských rodin z.s.
Od uvedení zákona č.359/1999 Sb., a jeho novelizovaného znění zák. č. 401/2012 Sb., uvedené od 1. ledna 2013 do praxe uběhlo již deset let. Je proto možno hodnotit jeho přínosy. Sdružení pěstounských rodin doprovází celkem 490 pěstounských rodin, z toho klasických, nyní tedy zprostředkovaných pěstounských rodin doprovázíme 170, příbuzenských, tzv. nezprostředkovaných, 288 a 32 rodin přechodných pěstounů.
Mag. Alena Vítková, Sdružení pěstounských rodin, z.s., vedoucí Poradny NRP v Kroměříži.
Jedna naše pěstounka se mi svěřila, že jí vnučka, kterou převzala do péče, řekla : „Babičko, my nejsme normální rodina.“ Jedním z cílů našeho doprovázení je, aby každá naše rodina získala sebeúctu a považovala se za ´normální´. A k tomu výraznou měrou přispívají i společná setkávání našich pěstounských rodin.
Mgr. Tereza Poštová, Sdružení pěstounských rodin, z.s., vedoucí poradny NRP České Budějovice
Doprovázející organizace – to je ta pomocná ruka, která se objeví, když je potřeba, a citlivě, zkušeně vede pěstouna různými úskalími náhradní rodinné péče. Ano, je pravda, že i dobrý pracovník orgánu sociálně-právní ochrany dětí poradí či pomůže, ale ten má tolik jiných povinností a jiné agendy, že pravidelnou pomoc a podporu pěstounům lze od něj těžko očekávat. Desetiletá zkušenost s fungováním doprovázejících organizací vede k poznání, že jestli někdo je pro pěstouna tou pravou pomocnou rukou a tím ukazatelem směru, jsou to právě ony.
JUDr. Marcela Nováková, pěstounka, soudkyně ve věcech opatrovnických
Možná budete časem potřebovat někoho, kdo vám pomůže nastavit kontakty s biologickou rodinou vašich přijatých dětí, pokud to nějak nechce fungovat. Kdo vám sežene právníka, když potřebujete sepsat něco k soudu. Kdo s vámi třeba i půjde do školy, když paní učitelka nebude chtít respektovat potřeby vašeho dítěte. A i ta povinná školení (jojo, musíme tam všichni…) můžou být docela dobrá příležitost se dozvědět něco zajímavého, pokud organizace vybírá dobré lektory a užitečná témata.
pěstounka Y.
My jsme pěstouni zhruba těch deset let, co je doprovázení uzákoněné a od začátku jsme u SPR. Prodělali jsme přechodnou péči a teď jsme tři roky dlouhodobí pěstouni. U té přechodky nám pomáhalo doprovázení hodně, protože jsme měli komplikované předávání na Island. Zvládalo se to jen díky klíčové pracovnici. Máme výbornou klíčovou pracovnici, takže když cokoliv potřebujeme, řekneme si. Ale teď, v dlouhodobé pěstounské péči, necítíme tak akutní potřebu kontaktu s klíčovou pracovnicí každé dva měsíce.
pěstouni R a L.
Pěstouny jsme od roku 2008, takže když nastala ta změna, děti už jsme přijaté měli. Dřív to bylo horší. Určitě je to s doprovázením lepší. Naše druhá holčička už měla šest roků, když jsme si ji brali, takže to bylo složitější a s ní nám také pomáhali. Pamatuju si, že jsme si dovezli obě děti a krátce na to jsme měli první návštěvu ze Sdružení.
Třeba kontakt s biologickými rodiči je složitý a musím říct, že je to veliká pomoc, když to nemusíme řešit sami. Všechno zařídila doprovázející organizace a stýkali jsme se v prostorách SPR. Připravila tu maminku na setkání, potom to probírala i s námi… To bych ocenila asi úplně nejvíc, protože nevím, jak bychom si s tím poradili. Nevěděli jsme, jak to bude na děti působit, takže nás upozornili předem, co může nastat.
pěstouni M a P.
To, že jsme se po letech improvizací (v dobrém slova smyslu!!!), dočkali zákonné úpravy v oblasti NRP, je v zásadě dobrý počin už proto, že představuje (vedle upřesnění práv a povinnosti jak pěstounů, tak i pracovníků doprovázejících organizací) určitou pomoc ze strany státu. Pořád ale je to všechno hlavně „o lidech“. A tak přeji hodně štěstí všem, komu náhradní rodinná péče leží na srdci.
PhDr. Alena Michalová, Sdružení pěstounských rodin, z.s., vedoucí poradny NRP Praha