Možná je váš manželský vztah tak zatížený péčí o přijaté děti, že už si jeden na druhého ani nedokážete najít čas. Třeba by vám s tím mohly pomoci akce pořádané od sv. Valentýna do 20. února. Letošní motto Národního týdne manželství totiž zní : ZTRÁTY A NÁLEZY.
Slavení svátku sv. Valentýna ledaskdo považuje za něco importovaného, co k nám nepatří. Případně za záležitost, která náleží spíš vašim náctiletým dětem, které zkoušejí první partnerské vztahy, aby měly důvod kupovat si navzájem plyšáky se srdíčky. Nicméně takový anglosaský svátek může prospět i dlouholetým manželstvím. V každodenním koloběhu starání se o potřeby mnohdy výchovně složitých a na péči náročných dětí, se někdy vytrácí to nejdůležitější – dobrý a pevný vztah mezi manžely, a pro ten je právě svatý Valentýn ten správný patron.
Petr Adame, předseda Národního týdne manželství, z.s., je sám přechodným pěstounem a žije v Českých Budějovicích. Problémy v pěstounských rodinách tedy zná z vlastní zkušenosti. „Už v mládí jsme s manželkou měli ve svém okolí pěstounské rodiny a před sedmi osmi lety se někteří moji kolegové a kamarádi dali na tuto cestu. Naše děti už jsou velké. Navíc moje žena rok pracovala v nemocnici na kojeneckém oddělení, pak šest let v domově důchodců a má tedy k sociální oblasti blízko,“ vysvětluje Petr Adame, kazatel Církve adventistů sedmého dne. „Souhra toho všeho a dalších skutečností nás přiměla absolvovat všechny potřebné testy a přípravy, a následně jsme se v roce 2018 stali přechodnými pěstouny. Zatím jsme měli tři miminka a jednoho dvanáctiletého kluka týraného v biologické rodině,“ vypráví dál Petr Adame. V současnosti předávají své čtvrté dítě do nové rodiny, a tak měli po dlouhé době čas jít do kina. „S předáváním jsme začali v prosinci, takže po dvou měsících chlapeček už přes noc spal ve své budoucí rodině a my měli večer pro sebe,“ vysvětluje pěstoun. Jako člověk, který se zabývá lidskou duší, dobře ví, že o vztahy je třeba dbát a zvláště tomu nejbližšímu člověku, manželovi/manželce, věnovat pozornost, i když starosti o děti nebo práce rostou nad hlavu. Působení ve spolku, který koordinuje Národní týden manželství, tedy souzní s jeho vnitřním nastavením.
Poprvé se Národní týden manželství konal v roce 1996 a nyní je už rozšířen do jednadvaceti zemí. U nás bude po šestnácté. Letos veškeré dění opět omezuje covid, ale i tak je v plánu více než devadesát akcí napříč celou republikou. Asi nejčastější formou setkání, jaká různé spolky, centra pro rodinu a církevní společenství pořádají, jsou Manželské večery. Večeře při svíčkách, která má vést manžele k tomu, aby si na sebe udělali čas, by měla připomínat rande. Na některých Manželských večerech po večeři následuje promluva a hlavně čas, kdy si muž a žena v páru mohou popovídat o tématech v promluvě otevřených.
Nejen manželské večery jsou ale tématem tohoto týdne. Pardubické nevěsty se mohou podívat na svatební veletrh, v Příboře bude Valentýnská pouť, v Tišnově pořádá rodinné centrum Studánka veřejnou instalaci O manželství a dětech. „Posbírali jsme názory manželů a partnerů, kteří se zamýšleli nad tím, jak děti vnímají lásku mezi rodiči,“ říká Radka Štěpanovská o exteriérové výstavě, která bude k vidění od 14. do 20. února na tišnovském náměstí Míru. V Hodoníně bude letos týden s Inspiromaily, které nabídnou myšlenky vycházející z mezinárodně osvědčených sedmi principů spokojeného manželství. Podrobný seznam všech události najdete na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz.
Legenda o sv. Valentýnu má dvě verze, ta romantičtější praví, že Valentin byl římský kněz, kterého dal císař Claudius II. usmrtit právě 14. února 269, protože oddával snoubence podle křesťanského ritu. I když máte svatbu už možná dávno za sebou, vyhraďte si pro sebe v tomto týdnu alespoň jeden večer. Jeden druhému jste oporou v péči o většinou náročné přijaté děti a zasloužíte si také čas sami pro sebe.
P.S. A jak to bylo s pěstouny Adameovými ? Jejich příběh najdete brzy v dalším příspěvku na blogu.