Zánovním produktem na trhu s látkami ovlivňujícími psychiku, tedy s drogami, je kratom. Naneštěstí poměrně lehce dostupný i dětem. Stejně tak není pro děti a dospívající problém opatřit si nikotinové sáčky nebo konopí s nižším, ale někdy i vysokým obsahem THC. Vláda chystá úpravy zákonů o návykových látkách. Co se tedy změní v dostupnosti pro nezletilé ? A je kratom opravdu tak strašlivý nebo může být i hůř ?
Stromy mitrangyna speciosa rostoucí v horkém a vlhkém podnebí jihovýchodní Asie dávají listy, které dobře usušené a podrcené jsou oním kratomem, který v poslední době rozšířil spektrum dostupných drog. Do Evropy se začal dostávat přibližně před deseti lety právě ve formě prášku různých barev : červené, bílé, zelené. Také existuje zlatý, který představuje něco jako spojení bílého a zeleného. Každý přináší trochu jiné účinky. Extrakty z těchto drcených listů mají vyšší podíl účinných látek, tedy větší vliv na lidský organismus. Dvě hlavní účinné látky jsou : mitragynin a 7‑hydroxymitragynin. Ovlivňují řadu neurochemických receptorových systémů v mozku podobně jako třeba alkohol.
V malých množstvích, 1 až 4 gramy, má kratom stimulační účinky. Člověk se cítí plný energie, je soustředěný, vstřícnější k okolí. Takový stav nastupuje přibližně deset minut po požití a trvá až kolem pěti hodin. „Většina uživatelů nemá s užíváním kratomu a s jeho kontrolou problémy. Užívají jej v nízkých dávkách kolem 3 gramů, aniž by museli zvyšovat dávky nebo se u nich vyvinula závislost,“ říká doc. MUDr. Viktor Mravčík, PhD., epidemiolog závislostí a poradce národního protidrogového koordinátora, a dodává : „Alkohol je pravděpodobně mnohem rizikovější, než kratom.“
Při středních a vyšších dávkách látka působí sedativně, oslabuje negativní pocity, umožňuje velké uvolnění, euforii. Sedativní a relaxační stavy trvají v závislosti na množství látky až šest hodin a lze je poměrně výrazně cítit i fyzicky – uvolnění svalstva, ospalost, při vysokých dávkách navozuje stav mezi vědomím a spánkem, případně se objeví živé sny, které mohou být těžko k odlišení od reality. Tyto stavy navozuje červený kratom, ale zapříčiní je i jiné druhy podané ve vyšší dávce. Za vysokou dávku se považuje 16 a více gramů denně. Ve Stanovisku k legislativnímu vymezení kratomu, resp. Kategorie psychomodulačních látek, vzhledem k právu EU z listopadu 2022 se píše, že : „Užívání kratomu přináší rizika, která jsou kromě toxicity spojena s jeho excesivním užíváním s možným vznikem závislosti. … Řada studií popisuje vznik syndromu z odnětí (abstinenční syndrom) u lidí při dlouhodobém a pravidelném užívání kratomu zejména ve vysokých dávkách.“
Kratom a konopí v medicíně
Pozitivní účinky může mít kratom při léčbě depresí, rakoviny, chronických bolestí, má antibakteriální účinky, a přestože to zní jako vyhánění čerta ďáblem, doporučuje se dokonce při odvykání alkoholu a závislosti na opiátech.
Častější využití v medicíně má léčebné konopí. Upravuje ho zákon o návykových látkách (167/1998 Sb.) a vyhláška o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití (236/2015 Sb.). Často je indikováno jako podpůrná či doplňková léčba ke zmírnění symptomů doprovázejících závažná onemocnění, nicméně nejrozšířenější je zřejmě užívání masti s konopím při léčbě dermatitid. „Kanabinoidy nejsou běžnou součástí spektra léků podívaných na našem pracovišti,“ říká prof. Pavel Kršek, M.D., Ph.D., přednosta Kliniky dětské neurologie 2. LF a FN Motol. „Aktuálně je zcela na počátku léčebný program podávání canabidiolu (lék Epidyolex) u dětí s extrémně vzácnými epilepsiemi. Zatím ale nemáme dostatečnou zkušenost s jejich působením.“
Dostupnost
V posledních letech došlo k výraznému nárůstu nabídky kratomu na internetu. Studie z roku 2020 uvádí 633 internetových prodejců v angličtině a loňský monitoring uvádí kolem 400 českých prodejců. Podle Celní správy ČR bylo do naší republiky v roce 2022 přivezeno v průměru 2,8 tuny kratomu měsíčně a v posledních měsících číslo ještě stoupá. Velkým problémem je jeho lehká dostupnost pro děti a mladistvé, protože jej lze koupit také v automatech, kde je nabízen spolu s produkty z konopí s nízkým obsahem THC. „Je v šedé zóně. Není to ani alkohol, ani tabákový výrobek, ani kontrolovaná psychotropní látka,“ říká doc. MUDr. Viktor Mravčík, PhD. „Současné právní vakuum neumožňuje ani zakázat prodej nezletilým.“
Zákony o psychomodulačních/psychoaktivních látkách
Zcela zakázaný je kratom v Německu, Polsku, na Slovensku, v Itálii, Rakousku, Dánsku, Švédsku a dalších evropských zemích. Na druhou stranu jsou země, které hledají méně striktní cestu, jako třeba Holandsko, Thajsko nebo USA. Kratom nezakazují mezinárodní úmluvy jako je to třeba u heroinu nebo pervitinu.
V ČR je často je nabízen jako potravina, což umožňuje Státní zemědělské a potravinářské inspekci stáhnout ho z trhu. Není totiž možné klasifikovat ho jako novou potravinu, protože neprošel notifikací podle Nařízení EU 2015/2283 o nových potravinách. Jinak jeho distribuci a užívání neomezuje žádná současná právní úprava.
„Samozřejmě není v pořádku, že se nyní ke kratomu mohou dostat třeba i desetileté děti. Aby se tomu zabránilo, opravdu je třeba dostupnost regulovat podobně, jako je tomu i u cigaret a alkoholu,“ říká psychiatr z organizace Podané ruce MUDr. Jiří Dolák a pokračuje : „Musím ovšem dodat, že v naší společnosti často podceňovaný alkohol má na dětský organismus minimálně stejný ne-li horší vliv než kratom. Je důležité si uvědomit, že tato připravovaná regulace neznamená bagatelizaci rizik spojených s kratomem i dalšími zmiňovanými látkami. Cílem je naopak dostat tyto produkty do režimu přísné regulace, abychom co nejvíce snížili zdravotní i jiné škody, které jsou s jejich užíváním vždy spojené a zamezili jejich dostupnosti pro nezletilé.“
„Zařazení kratomu na seznam zakázaných látek nedoporučuje ani FDA (Food and Drug Aministration) ani WHO (World Health Organization) ani pracovní skupina Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami v ČR, která provedla risk assessment kratomu,“ říká doc. Viktor Mravčík. Podle závěrů Stanoviska k legislativnímu vymezení kratomu, resp. Kategorie psychomodulačních látek, vzhledem k právu EU z listopadu 2022 : „Nic nebrání tomu, aby kratom a jeho účinné látky nově regulovány v ČR jako psychoaktivní látky, aniž by byly považovány z hlediska evropského práva za potraviny. Takovou regulaci je možné zavést pro kratom a jeho účinné látky jako takové, případně je možno je regulovat v rámci nové kategorie psychoaktivních látek (pro kterou je navrhováno označení „psychomodulační látky“), která splní podmínky uvedené výše. Současně je vhodné tento nový regulační rámec zapracovat do zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, do jehož působnosti kontrola psychoaktivních látek v ČR náleží.
Práce na novém znění zákona trvá již dva roky. „Pořád jsou změny ve fázi přípravy a meziresortního projednávání, zvláště s Ministerstvem zdravotnictví. Projednává se hlavně dozorová gesce systému regulace a s tím související podmínky. Pokud jde o věcné parametry regulace produktu(ů), omezení věku (18 let), aktivní látky, balení atd., je to víceméně jasné a přísně nastavené,“ říká doc. Viktor Mravčík.
Distribuce těchto látek by měla podléhat povolení státních orgánů a jejich prodej by měl splňovat podobné podmínky, jako tabákové výrobky, elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky. Tedy v jednotném balení s informacemi pro uživatele, se zdravotním a bezpečnostním varováním v případě užití dětmi. Spadat by pod tyto zákonné úpravy měl kratom, extrakty z něj, nízko potentní konopí s obsahem do 1% THC a extrakty z tohoto konopí.
Jak jsou na tom vlastně naše děti s alkoholem, kouřením a drogami ?
Výsledky studie ESPAD (Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách, realizovaná každé čtyři roky od roku 1995) zveřejněné v roce 2020, vycházejí z údajů zjištěných o rok dříve v 35 evropských zemích. Dotazníky vyplnilo téměř sto tisíc mladých lidí ve věku mezi patnácti a šestnácti lety. Přestože užívání alkoholu je stále vysoké, má klesající tendenci. Stejně tak je to s kouřením a užíváním nelegálních drog. Nejčastěji mládež sáhne po konopí.
V Evropě si naši adolescenti drží přední místa co do zkušeností s návykovými látkami, nicméně aktuální vývoj také vykazuje klesající křivku.
Z výzkumu mezi šestnáctiletými v roce 2015 vyplynulo, že :
- 66 % alespoň jednou v životě kouřilo cigarety, téměř 30 % kouřilo v posledních 30 dnech, přibližně 13 % denně kouří tabákové výrobky, 96 % mělo v životě alkohol, v posledním měsíci užilo alkohol přibližně 78 %, přibližně 12 % pravidelně konzumuje nadměrné dávky alkoholu ;
- 32 % má zkušenost s užitím konopných látek, téměř 24 % užilo konopné látky v posledním roce ; průměrný věk první zkušenosti s konopnými drogami byl 14,5 roku ;
- téměř 4 % měla LSD a halucinogeny (a více než 3 % halucinogenní houby), téměř 3 % extázi, 1,4 % pervitin, 1,4 % kokain ;
- méně než 1 % zkusilo jiné nelegální návykové látky.
A v roce 2020 průzkum mezi pražskými žáky a studenty mezi 11 a 21 lety zjistil následující : V covidovém roce pokračoval trend snižování příležitostných i pravidelných konzumentů alkoholu mezi dětmi a mladistvými : nikdy nemělo alkohol 46,7 %, skoro každý týden pije alkohol 21%. Na dotaz „Kolikrát jsi v uplynulém roce kouřil/a marihuanu nebo hašiš?“ odpovědělo 80,9% dotazovaných, že nikdy, 9,5 % několikrát za rok, 6,3 % pravidelně (skoro každý týden) a 1,6% kouří marihuanu nebo hašiš téměř denně. Konkrétně na kratom se výzkum nezaměřoval.
Závěr z výzkumu mezi pražskými žáky a studenty z roku 2020 říká, že „Látkové opojení mezi žáky nefrčí“ a pokračuje tedy dlouhodobě klesající trend užívání alkoholu a dalších návykových látek, ale čím dal tím větším problémem se stává vzestup digitálních závislostí.
Zdroje :
Stanovisko k legislativnímu vymezení kratomu, resp. Kategorie psychomodulačních látek, vzhledem k právu EU ; listopad 2022.
Přístup SZPI k produktům získaných z rostliny Mitragyna speciosa nazývané též “Kratom“: Státní zemědělská a potravinářská inspekce ; 2021 [2022 – 11-26]. Available from : https://www.szpi.gov.cz/clanek/pristup-szpi-k-produktum-ziskanych-z-rostliny-mitragyna-speciosa-nazyvane-tez-kratom.aspx.
Komparace dat z šetření rizikového chování žáků 2. stupně ZŠ a SŠ v Praze. Porovnání let 2016 až 2021. Praha : Centrum sociálních služeb Praha, 2022, 2021.
Pracovní skupina Systém včasného varování před novými drogami — drogy-info.cz
Co dělat, když – intervence pedagoga. Rizikové chování ve školním prostředí – rámcový koncept. Příloha 1 Návykové látky. Autoři : doc. Mgr. Roman Gabrhelík, PhD., Mgr. Brbora Orlíková, Mgr. Jaroslav Šejvl
SÚKL : Konopí pro léčebné použití, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz)
