Oficiální svátky, které připomínají úctu k rodičům, včetně pěstounských samozřejmě, důležitost rodiny nebo vytváří pozadí pro spoustu zábavných akcí pro děti, nás v květnu a červnu čekají hned čtyři. Nejstarší je Svátek matek, i když ten měl v naší republice trochu kostrbatý život. Nejvíc se asi zapomíná na tatínky a jejich svátek třetí neděli v červnu. Den rodin je docela nová záležitost a nejdůrazněji se o svůj svátek hlásí 1. června děti.
Svátek matek a trocha historie
Oslavy mateřství jsou doložené už ve starém Řecku, kde byly spojeny s kulty bohyní Kybélé, Rheou, Gaiou a Deméter, ve starověkém Římě pak s bohyněmi Terrou, Ops, Pales a Bellonou. Oslavami bohyně plodnosti vrcholily březnové svátky jara a plodnosti Hylarie. Historikové také zmiňují svátek Matronalia zasvěcený bohyni Juno.
O notných pár set let později, v 16. století se začala v Anglii slavit tzv. Mateřská neděle. Pocházela z velikonočních zvyklostí, kdy čtvrtou neděli velikonoční půstu dostávalo služebnictvo volno, aby mohlo navštívit své rodiny, tedy matky, a společně jít do kostela. Cestou natrhali mladí lidé květiny, které matkám donesli.
Nedávnější historie svátku pochází z doby občanské války v USA (1861 – 65). O zlepšení zdravotních a sociálních podmínek žen a snížení dětské úmrtnosti se od roku 1858 prostřednictvím Pracovních klubů matek starala Anny Reeves Jarvisová. Právě na její památku uspořádala dcera Anna Marie 12. května 1907 setkání matek v místním baptistickém kostele. Následujícího roku se setkání opakovalo, a tak se ve Spojených státech začal slavit Svátek matek. Poprvé se tak stalo 10. května 1908 ve městě Grafton v Západní Virginii. Už po čtyřech letech prohlásily některé americké státy svátek za oficiální a v roce 1914 byl prezidentem Woodrowem Wilsonem prohlášen za národní svátek USA. Nejčastějším dárkem byla tehdy kytice karafiátů a bílé karafiáty se kladly i zemřelým matkám na hroby.
Jak to bylo a je u nás ?
K nám se Den matek dostal právě „americkou“ cestou. Zavedla ho Alice Masaryková, jejíž matka byla jak známo Američanka. Od roku 1923 se slavil vždy 8. května, a to až do nástupu komunistů v roce 1948, kdy ho začal potlačovat Mezinárodní den žen. Roku 1947, tedy ještě za prezidenta Beneše, poskytlo ústavodárné shromáždění matkám vícečetných rodin finanční dar (viz obrázek), ale o rok později, po „Vítězném únoru“ se Svátek matek oficiálně zrušil. Po roce 1989 se tento svátek u nás opět začal slavit a znovu po americkém vzoru byl stanoven jako posuvný, na druhou květnovou neděli. V roce 2023 tedy připadá na 14. května.
Jak to mají sousedé, i ti vzdálenější ?
V souladu s tradicemi se Den matek slaví v zásadě ve dvou termínech : buď čtvrtou neděli velikonočního půstu – například v Irsku a Velké Británii, nebo po americkém vzoru druhou neděli v květnu. Květnového termínu se drží téměř všechny evropské země, jen v Německu se může datum lišit v jednotlivých regionech, v Polsku se slaví 26. května a v Rusku poslední neděli v listopadu. Ve většině zemí Jižní Ameriky, v Indii, Pákistánu, Mexiku, Singapuru má pevné datum 10. května.
Co se ten den děje ?
V době, kdy se začal Den matek slavit ve Spojených státech, měly maminky v tento den odpočívat. Vaření, úklid a další domácí práce připadly na děti. V současnosti obvykle menší děti vyrábějí maminkám přáníčka, přívěsky se srdíčky, nosí květiny. Ty starší často koupí také kytici, bonboniéru nebo pozvou maminku na večeři a podobně. Luxusnějším dárkem je třeba wellness voucher, který připomíná ten americký den odpočinku.
Jak to chodí v pěstounských rodinách ?
Taková snídaně do postele, samozřejmě v rozumnou hodinu, by asi spoustu pěstounských maminek potěšila a příjemně naladila. A kdyby se ještě děti, opět po vzoru těch amerických, chopily domácích prací, Den matek by se stal opravdu svátečním dnem. Hromadou nakreslených srdíček prokazovat mamince lásku naše děti často umí, ale opravdu se zapojit do úklidu se jim obvykle nechce. Třeba by tento svátek mohl zapříčinit trochu jiné a pokud možno i trvalé rozdělení domácích prací.
V poslaneckém návrh při znovuzavedení Svátku matek se mimo jiné praví : „Význam Svátku matek je svou podstatou každému člověku jasně srozumitelný a blízký právě pro jeho všeobecně humanistický charakter a humanistickou tradici.“ Srozumitelný jak pro koho. Dilematem pro mnoho dětí v pěstounské péčí je loajalita s biologickou matkou a zároveň vztah k pěstounské mamince. Koho tedy vlastně mají mít rády, koho mají ctít, komu tedy kreslit ta srdíčka a kde pomáhat v domácnosti ? Složitá otázka i pro dospělého, ne tak pro dítě. Mnohde tedy bude tento nadcházející svátek potřebovat psychologickou přípravu, aby nepřinesl víc dilemat, zmatku, smutku, případně i vzteku a slz.
Den rodiny
Den rodin je u nás zakotven v zákoně 245/2000 Sb. z 29. června 2000 a stanoven na 15. května. Oficiálně patří k Mezinárodním dnům a je platný od roku 1994 na základně rezoluce č. A/RES/47/237 Valného shromáždění OSN v září 1993. Zdůrazňuje důležitost rodiny ve společnosti a její nezastupitelnou roli při formování osobnosti.
Z internetu na vás vypadne spousta, někdy i celkem nekomerčních návrhů, jak si udělat hezký rodinný den. Třeba společně zasadit strom, začít psát rodinnou kroniku, sestavit rodokmen (pro pěstounské rodiny i s daty přivezenin), vymyslet rodinný recept a společně si uvařit, pro zručnější by mohl být inspirativní návrh na výrobu stolu, u kterého se pak bude rodina společně scházet.
Den otců
Na počest tatínků byl v mnoha zemích včetně České republiky ustanoven svátek třetí neděli v červnu. Někde se ale Den otců slaví v březnu a souvisí se svátkem sv. Josefa, v severských zemích mu přísluší druhá neděle v listopadu. Tomuto dni ale zdaleka není věnována taková pozornost jako Svátku matek.
Tradice pochází opět ze Spojených států. Založila ji Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s jakým se její ovdovělý otec staral o ni a čtyři další sourozence. První oslava se konala ve městě Spokane ve státě Washington 19. června 1910 a jako spíše soukromá, protože to byly vlastně narozeniny. Popularita rostla o něco pomaleji než u mateřského svátku a oficiálním se Den otců stal až v roce 1966 díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi.
Letos připadá Den otců 18. června. V naší republice se koná například Tátafest pořádaný Ligou otevřených mužů. Různá komunitní a rodinná centra také organizují všelijaké zábavy, někdy i dobrodružné výpravy pro tatínky a jejich děti.
Mezinárodní den dětí ve světě a u vás doma ?
V postkomunistických zemích se Den dětí slaví 1. června, protože toto datum zvolila Mezinárodní demokratická federace žen na svém zasedání v Moskvě roku 1949. Nejstarší tradici má Den dětí kupodivu v Turecku, kde se slaví 23. dubna od roku 1923. Ještě dřívější snahy pocházejí z poloviny 19. století opět z Ameriky, kde se v roce 1856 rozhodl reverend Charles Leonard, že ve své farnosti v Chelsea bude druhou neděli v červnu sloužit speciální mši pro děti. V tento termín se Den dětí slaví v USA dodnes, ale samozřejmě už nejen bohoslužbou.
Tento svátek se asi v našich rodinách drží nejvíc, protože situace si to žádá. Napíšete nám, co 1. června, případně nejbližší víkend, děláte se svými dětmi vy ? Rádi bychom vaše příspěvky publikovali na blogu, aby mohly být inspirací i pro ostatní rodiny.
Zdroje :
Státní zák. č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu
