Průvodce praktickou sebezkušeností zní podtitul knížky obsahující různé testy a cvičení, která pomohou identifikovat, pojmenovat a setřídit vlastnosti, schopnosti, přání a pokud možno také dovést člověka k lepšímu, šťastnějšímu životu.
Celkem útlá knížka má v úvodu stručné vysvětlení základních principů existencialistické filosofie a přehled jejích neznámějších představitelů (Søren Kirkegaard, Friedrich Nietzsche, Jean-Paul Satre), na něj navazuje nástin existencialismu v psychologii V. E. Frankla (logoterapie) a Irvina D. Yaloma (existenciální psychoterapie). Někomu se může se zdát odborné a složité, ale vyplatí se ho pročíst.
První ze sebezkušenostních cvičení je „dotazník“ vycházející ze standardních psychologických testů, který měří subjektivní míru spokojenosti v různých oblastech života — tzv. kolo rovnováhy. V kruhovém grafu se stupnicí 1 až 10 jsou položky jako : zdraví, práce, peníze, partnerství, děti, volný čas, smysl života, sebepřesažení, odpovědnost, svoboda… Hodnotit se doporučuje současný stav a v dalším kole nastínit představu, kterou oblast by chtěl člověk zlepšit, aby byl spokojenější. No a pak samozřejmě následuje – co je pro to potřeba udělat, co k tomu potřebuji, případně kdo mi pomůže. Se stejným principem pracuje kolo profesního života.
Logoterapie podle Viktora Frankla říká, že člověk disponuje svobodnou vůlí a odpovědností, vnitřní potřebou, aby věci kolem něj dávaly smysl a pocitem životního naplnění. Pro to, jaký prožiji život, není nejdůležitější, co se mi přihodilo, ale jaký k tomu zaujmu postoj. Autor vidí užitečnost existencialismu právě ve vůli ke smyslu a potřebě seberealizace, což má vést k uvědomění si rozdílu mezi tím, jak by člověk chtěl žít a jak skutečně žije. Na to navazuje cvičení čtyř kvadrantů (inspirováno americkým psychiatrem Irvinem D. Yalomem) co dělám a jaký smysl v tom vidím, co mi to dává, co mi to bere a co bych změnil/a, kdybych mohl/a. Jako u kola, je schéma čtyř kvadrantů použito i pro profesní život. Stejně tak je na soukromý i profesní život aplikován dotazník hodnot.
Dalšími prezentovanými technikami jsou např.: kniha života podle Viktora E. Frankla, desidentifikace Irvina D. Yaloma, ale Honus čerpá i z domácích zdrojů : např. Hájkův gradient vztahů s lidmi nebo vlastní pohřeb Františka Hroníka. Ve cvičení nazvaném imaginace je třeba představit si, kde jste (co tam děláte, s kým, jste šťastní a proč, …) za rok, za dva, tři… a teď si uvědomit, co je třeba udělat, abyste se tam dostali. A také emoční kotva a projektivní testy pracují na příbuzném principu.
Za zvláštní pozornost pro velkou část české populace vychované podle schématu : mluví se o tom, co je špatně (to, co je dobře, přece není nutné probírat) vyhledáváme možné problémy, abychom je předem eliminovali, soustředíme se na to, co se nepovedlo, abychom to příště udělal jinak… velmi prospěje kapitola nazvaná Budoucnost, naděje a štěstí. Doporučuje totiž vědomě změnit tuto nezdravou pozornost vůči neúspěchům a hrozbám v postoj : povedlo se mi …, baví mě …, těším se na …
Autor je absolventem ostravské university oboru Poradenství v sociální práci a věnuje se psychosociální práci, terapii, facilitaci systémových změn v organizacích a řízení lidských zdrojů, působí také jako poradce pro oběti trestných činů. Pracuje jako supervizor, lektor a konzultant. Prošel mnoha výcviky, např.: sebezkušenostním, pro kouče, výcvikem psychosociálních poradců Bílého kruhu bezpečí, výcvikem modelu CARe – komplexní přístup v psychosociální rehabilitace, je také držitelem certifikátu poradce pro pozůstalé a dalších.
Knížka vychází ze zkušeností s metodami, které se autorovi osvědčily a v takto publikované podobě je lze použít v domácím prostředí. Většina z nás má ráda všelijaké testy v zábavných časopisech, nicméně tyto mají přidanou hodnotu odbornosti, a tedy předpokládaného přínosu pro budoucnost. Ostatně, kdo by si nepřál mít se lépe a kdo by také rád nevěnoval trochu pozornosti sobě. Některé testy by mohli rodiče a pěstouni využít i pro větší děti, třeba při potřebě uklidnit rozbouřené emoce nebo zjistit, jak by si dítě představovalo svůj budoucí život. K poznání, co si vlastně přejeme, nebo přeje naše přijaté dítě, i když o tom ještě neví, nás tento průvodce muže dovést pohodlnou a možná i zábavnou cestou.
Knížka je k dispozici v knihovně brněnské pobočky SPR.
Kdo jsem a co tady dělám ? Rostislav Honus
Vydal Portál, 136 stran
