Portál není zrovna komiksové nakladatelství, přesto se poprvé do této oblasti vydal už v roce 2003 s edicí jedné, nejvýše dvou takových knih ročně. Až po roce 2020 začal tuto sekci posilovat a letos, v roce 2024, to dotáhl na 56 komiksů. Vloni dokonce vyšlo základní existencialistické dílo Cizinec Alberta Camuse v komiksovém provedení Jacquese Ferrandeze a také třetí kniha o Introvertce od Debbie Tung. Tentokrát má Introvertka psychické potíže a chodí na terapii.
V příběhu figurují rodiče hlavní hrdinky Debbie, její partner, pár kamarádů a kolegů, terapeutka a psychiatr. Debbie je na volné noze a potýká se s návalem práce, aby se jako grafička uživila. Platících klientů, kteří neruší téměř hotové zakázky nebo nechtějí všechno mnohokrát předělávat, je pomálu. To všechno podráží Debbie nohy. Je přetížená, unavená, má pocit, že je k ničemu, nezaslouží si ani ocenění, ani odpočinek a koneckonců ani teplý oběd. Trpí ochromujícím strachem a úzkostí, depresivními stavy, pocity bezcennosti, panickými atakami… Má obavu jít k doktorovi, protože : „Co když zjistí, že mi nic není ? Tím by se to jen zhoršilo. Protože by bylo jasné, že taková opravdu jsem a pořád budu.“ Možná už jste se někdy setkali také s těmito větami : „Jsem nejhorší člověk na světě. Nic si nezasloužím. Pro ostatní jsem jen přítěží. Všechny pokaždé jen zklamu. Za všechno můžu já. Život nemá smysl… Nesmím se nikdy zastavit, protože když to udělám, pohltí mě temnota. Můžu se snažit sebevíc a nikdy nebudu dost dobrá. Dost úspěšná. Dost chytrá. Dost hezká…“ a tak podobně. V takovém stavu je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. I Debbie se objednala k doktorovi. Nějakou dobu samozřejmě trvá, než se stav zlepší, ale už jen uvědomění, že jít k psychiatrovi bylo nejlepší, co pro sebe mohla v dané situaci udělat, ji podpoří.
Postava přítele, možná manžela, se v příběhu také vyvine a přibližně od poloviny by se dala zařadit do kategorie „terapeutický partner“ – vyslechne, utěší, řekne něco podpůrného, sem tam položí doplňující otázku, ale rozhodně nevyvíjí tlak nebo nesnižuje problémy, které Debbie trápí. I rodiče sehrávají v zásadě kladnou roli, i když je zjevné, že s tatínkem si dcera rozumí lépe než s matkou.
Debborah Tung (1990) je britskou ilustrátorkou a autorkou komiksů. Vystudovala módní design a informační technologie. Pracovala jako programátorka, ale rozhodla se opustit zaměstnání, aby se mohla věnovat kreativnější práci. Její komiksy z velké části vycházejí z vlastních zkušeností. Introvertce na terapii předcházejí knížky Introvertka v hlučném světě a Když se introvertka vdá.
Komiks je i pro nečtenáře přístupnější forma. Debbie Tung nemá sice líbivý disneyovský styl a celá knížka je, až na výjimky černobílá, nicméně zjednodušené postavy vystihují situaci a mají skvělou mimiku. Vysvětlení, jak to vypadá, když má člověk depresi, panickou ataku, jak také dobře nebo špatně může reagovat okolí, když na sebe prozradí, že se léčí s psychickými problémy, co lidem v takové situaci určitě neříkat a také proč by se člověk v problémech neměl bát vyhledat terapeuta, je přehledné a kresby ho ještě zpřístupňují. Názorně je vykreslen rozdíl mezi „jak působím při terapeutickém sezení“ kontra „jak mi doopravdy je“, stejně jako postoj Debbie : „Ať mi je v nitru jakkoliv bídně, navenek se musím tvářit, že je všechno v pořádku nebo mě zatratí.“
Rozhovory s terapeutkou, vlastní úvahy a pocity Debbie v čase mezi sezeními ukazují obecnou cestu, jak z psychických potíží ven. Těm, kterým není v jejich vlastním životě dobře, by mohla tato knížka pomoci uvědomit si problém a nasměrovat na cestu, která je z něj vyvede. Nosné sdělení by mělo být pochopitelné pro náctileté přibližně od věku 15+.
Portál, 2023. 195 stran, 287 Kč
Děkujeme nakladatelství Portál za dlouhodobou spolupráci a doplnění naších knihoven.