Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Komiks Debbie Tung : Introvertka chodí na terapii

19. listopadu 2024 Lenka Pospíšilová 5 minut čtení
Komiks Debbie Tung : Introvertka chodí na terapii

Por­tál není zrov­na komik­so­vé nakla­da­tel­ství, přes­to se popr­vé do této oblas­ti vydal už v roce 2003 s edi­cí jed­né, nej­vý­še dvou tako­vých knih roč­ně. Až po roce 2020 začal tuto sek­ci posi­lo­vat a letos, v roce 2024, to dotá­hl na 56 komik­sů. Vlo­ni dokon­ce vyšlo základ­ní exis­ten­ci­a­lis­tic­ké dílo Cizi­nec Alber­ta Camuse v komik­so­vém pro­ve­de­ní Jacque­se Ferran­de­ze a také tře­tí kni­ha o Intro­vert­ce od Deb­bie Tung. Ten­to­krát má Intro­vert­ka psy­chic­ké potí­že a cho­dí na terapii.

V pří­bě­hu figu­ru­jí rodi­če hlav­ní hrdin­ky Deb­bie, její part­ner, pár kama­rá­dů a kole­gů, tera­pe­u­t­ka a psy­chi­atr. Deb­bie je na vol­né noze a potý­ká se s náva­lem prá­ce, aby se jako gra­fič­ka uži­vi­la. Pla­tí­cích kli­en­tů, kte­ří neru­ší téměř hoto­vé zakáz­ky nebo nechtě­jí všech­no mno­ho­krát pře­dě­lá­vat, je pomá­lu. To všech­no podrá­ží Deb­bie nohy. Je pře­tí­že­ná, una­ve­ná, má pocit, že je k niče­mu, neza­slou­ží si ani oce­ně­ní, ani odpo­či­nek a konec­kon­ců ani tep­lý oběd. Trpí ochro­mu­jí­cím stra­chem a úzkos­tí, depre­siv­ní­mi sta­vy, poci­ty bez­cen­nos­ti, panic­ký­mi ata­ka­mi… Má oba­vu jít k dok­to­ro­vi, pro­to­že : „Co když zjis­tí, že mi nic není ? Tím by se to jen zhor­ši­lo. Pro­to­že by bylo jas­né, že tako­vá oprav­du jsem a pořád budu.“ Mož­ná už jste se někdy setka­li také s těmi­to věta­mi : „Jsem nej­hor­ší člo­věk na svě­tě. Nic si neza­slou­žím. Pro ostat­ní jsem jen pří­tě­ží. Všech­ny pokaž­dé jen zkla­mu. Za všech­no můžu já. Život nemá smy­sl… Nesmím se nikdy zasta­vit, pro­to­že když to udě­lám, pohl­tí mě tem­no­ta. Můžu se sna­žit sebe­víc a nikdy nebu­du dost dob­rá. Dost úspěš­ná. Dost chyt­rá. Dost hezká…“ a tak podob­ně. V tako­vém sta­vu je nej­vyš­ší čas vyhle­dat odbor­nou pomoc. I Deb­bie se objed­na­la k dok­to­ro­vi. Něja­kou dobu samo­zřej­mě trvá, než se stav zlep­ší, ale už jen uvě­do­mě­ní, že jít k psy­chi­at­ro­vi bylo nej­lep­ší, co pro sebe moh­la v dané situ­a­ci udě­lat, ji podpoří. 

Posta­va pří­te­le, mož­ná man­že­la, se v pří­bě­hu také vyvi­ne a při­bliž­ně od polo­vi­ny by se dala zařa­dit do kate­go­rie „tera­pe­u­tic­ký part­ner“ – vyslech­ne, utě­ší, řek­ne něco pod­půr­né­ho, sem tam polo­ží dopl­ňu­jí­cí otáz­ku, ale roz­hod­ně nevy­ví­jí tlak nebo nesni­žu­je pro­blémy, kte­ré Deb­bie trá­pí. I rodi­če sehrá­va­jí v zása­dě klad­nou roli, i když je zjev­né, že s tatín­kem si dce­ra rozu­mí lépe než s matkou.

Deb­bo­rah Tung (1990) je brit­skou ilu­strá­tor­kou a autor­kou komik­sů. Vystu­do­va­la mód­ní design a infor­mač­ní tech­no­lo­gie. Pra­co­va­la jako pro­gra­má­tor­ka, ale roz­hod­la se opus­tit zaměst­ná­ní, aby se moh­la věno­vat kre­a­tiv­něj­ší prá­ci. Její komiksy z vel­ké čás­ti vychá­ze­jí z vlast­ních zku­še­nos­tí. Intro­vert­ce na tera­pii před­chá­ze­jí kníž­ky Intro­vert­ka v hluč­ném svě­tě a Když se intro­vert­ka vdá.

Komiks je i pro nečte­ná­ře pří­stup­něj­ší for­ma. Deb­bie Tung nemá sice líbi­vý disneyov­ský styl a celá kníž­ka je, až na výjim­ky čer­no­bí­lá, nicmé­ně zjed­no­du­še­né posta­vy vysti­hu­jí situ­a­ci a mají skvě­lou mimi­ku. Vysvět­le­ní, jak to vypa­dá, když má člo­věk depre­si, panic­kou ata­ku, jak také dob­ře nebo špat­ně může rea­go­vat oko­lí, když na sebe pro­zra­dí, že se léčí s psy­chic­ký­mi pro­blémy, co lidem v tako­vé situ­a­ci urči­tě neří­kat a také proč by se člo­věk v pro­blé­mech neměl bát vyhle­dat tera­pe­u­ta, je pře­hled­né a kres­by ho ješ­tě zpří­stup­ňu­jí. Názor­ně je vykres­len roz­díl mezi „jak půso­bím při tera­pe­u­tic­kém seze­ní“ kon­tra „jak mi doo­prav­dy je“, stej­ně jako postoj Deb­bie : „Ať mi je v nit­ru jak­ko­liv bíd­ně, nave­nek se musím tvá­řit, že je všech­no v pořád­ku nebo mě zatratí.“

Roz­ho­vo­ry s tera­pe­u­t­kou, vlast­ní úva­hy a poci­ty Deb­bie v čase mezi seze­ní­mi uka­zu­jí obec­nou ces­tu, jak z psy­chic­kých potí­ží ven. Těm, kte­rým není v jejich vlast­ním živo­tě dob­ře, by moh­la tato kníž­ka pomo­ci uvě­do­mit si pro­blém a nasmě­ro­vat na ces­tu, kte­rá je z něj vyve­de. Nos­né sdě­le­ní by mělo být pocho­pi­tel­né pro nác­ti­le­té při­bliž­ně od věku 15+. 

Por­tál, 2023. 195 stran, 287 Kč

Děku­je­me nakla­da­tel­ství Por­tál za dlou­ho­do­bou spo­lu­prá­ci a dopl­ně­ní naších knihoven. 

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu