Mozkovou mlhou (z anglického brain fog) se obvykle označuje stav, který charakterizuje pocit malátnosti a otupělosti, špatná paměť, zpomalenost, podráždění, potíže s koncentrací. Dostat se do něj může každý nejčastěji dlouhodobým stresem, ale také třeba po prodělání covidu, který ani nemusel mít těžký průběh.
Autorka v osmnácti bodech konkretizuje projevy mozkové mlhy jako stavy zapomětlivosti, emoční otupělosti, pocit, že máte spoustu práce a nestíháte, uprostřed pracovní porady vám najednou vypne mozek a zasníte se, děláte, co se od vás očekává, ale uvnitř si připadáte slabí… to všechno a ještě další projevy mohou vést až ke ztrátě zaměstnání a zdravotním problémům. Vysvětluje, že tuto situaci vyvolává chronický stres, jehož důsledkem může být také pocit bezmoci, kapitulace místo snahy ovlivnit svůj život, neschopnost dostát svým povinnostem apod.
“V celé této knize si budeme povídat o tom, co můžete udělat, abyste měli víc pod kontrolou to, jak si vykládáte různé události a situace a jak na ně reagujete.” (str. 31) Mezi deseti způsoby, jak problém vyřešit, doporučuje : uvědomit si vlastní roztěkanost, ovládnout pocit bezmocnosti, překonat společenskou izolaci a pěstovat hlubší vztahy, i když má člověk ze začátku pocit, že mu lidé okolo něj jen ubírají čas a síly. Ve čtvrté kapitole se říká, že je třeba uvědomovat si své emoce, v páté pak nabádá k překonání škodlivých návyků zdravými postupy a nutností začít o sebe opravdu pečovat. Dále se vysvětluje, co povede zachování jasného myšlení, jak vybřednout z katastrofických scénářů, nerealistických očekávání a černobílého uvažování. Samostatná kapitola je věnovaná nácviku dnes tak módního mindfulness, které má změnit nastavení myšlení na jasnější, klidnější a soustředěnější.
Nízká sebeúcta, zvláště když vede k dvojímu životu (uvnitř se trápím svými nedostatky, navenek jsem skvělý, úspěšný, zábavný, pečující…), bývá také stresujícím faktorem. Doporučení samozřejmě zní : vyrovnat se s tím, jaký jsem a nemít si to za zlé. Úlevu může přinést také kreativita a hra. Bude se vám snadněji žít a bude s vámi větší zábava – tak zní deváté doporučení. A nakonec : používejte tato doporučení a držte se jich. Poslední kapitola obsahuje také nástroje, tedy seznam úkolů pro překonání mozkové mlhy, schéma pro vytvoření týdenního rozvrhu a přání : vytrvejte !
V knize se mimo jiné vysvětluje, jak funguje tzv. interní těžiště řízení, tedy přesvědčení, že za své úspěchy i problémy si můžeme sami, a externí těžiště řízení – pocit, že úspěšní jsme jen tehdy, když nás někdo pochválí. I toto nastavení ovlivňuje míru stresu. Každá kapitola obsahuje různá mentální cvičení, tedy doporučená zamyšlení nad svou situací a pocity, také pozorování svých myšlenek, uvažování a nejčastějšího jednání… Navržené možnosti výchozí situace a její řešení pomohou čtenáři odhalit problém a zorientovat se v něm.
Pokud je vám něco z tohoto krátkého nástinu povědomé, může vám tato kniha pomoci rozeznat, pojmenovat a možná i vyřešit vaše problémy. Jako jednu z pomůcek autorka navrhuje představit si, co byste dělal/a kdybyste nebyl/a tak zavalená úkoly, roztěkaný/á, uměl/a si lépe rozvrhnout čas… Už jen představa může být motivací, abyste pohnuli s problémem.
Jill P. Weber, PhD. je klinická psycholožka se soukromou praxí ve Washingtonu, D.C., která pomáhá lidem zvládat jejich úzkosti. Je autorkou několika knih, píše blog pro odborníky a vystupuje v různých médiích.
Portál 2023. 153 stran, 239 Kč.
