O mě
Vždy jsem snila o tom, že budu součástí organizace, jež pomáhá lidem, kteří se vlivem nepříznivých okolností ocitli v obtížné situaci. Ke svému cíli jsem postupovala krůček po krůčku. Nejdříve jsem vystudovala střední školu zaměřenou na péči o lidi odkázané na pomoc druhých. V rámci studia jsem absolvovala tříměsíční praxi v rehabilitačním centrum pro osoby s mentálním postižením.
Nyní studuji vyšší odbornou školu, a to obor sociální integrace. Během studia jsem dostala nabídku vyjet do zahraničí na Erasmus+. Od chvíli, kdy jsem se dozvěděla o Erasmu+, věděla jsem přesně, že to chci zažít. V těchto dnech žiji to, co jsem si tak přála.
Jmenuji se Wassima a jsem studentkou oboru sociální integrace na IES Maria Moliner ve Španělsku, ve městě Zaragoza. V budoucnu bych ráda pracovala jako sociální pedagog. Chtěla bych umět vnímat potřeby lidí v nouzi a reagovat na ně.
Pevně věřím, že mi tato skvělá příležitost v budoucnu otevře mnohé dveře a jsem si jistá, že na této stáži získám hodně zkušeností a zlepším se v angličtině.
Pracuji jako stážistka ve Sdružení pěstounských rodin. V organizaci pracuji s dětmi, doučuji angličtinu, španělštinu nebo s dětmi trávím volný čas. Mým prvním úkolem bylo prozkoumat systém pěstounské péče ve Španělsku a šířit tuto informaci dál.
O pěstounské péči ve Španělsku
Španělsko má více než 47 milionů obyvatel, z toho 56 000 dětí a dospívajících je součástí veřejného systému ochrany dětí (sociálně-právní ochrany dětí), což představuje nárůst o 15,7 % ve srovnání s rokem 2020. 16 177 dětí vyrůstá v pobytových zařízeních, z toho téměř tisíc dětí je mladších 6 let. V oblasti náhradní rodinné péče došlo k nárůstu příbuzenské pěstounské péče (nezprostředkované) ve srovnání se zprostředkovanou, a to o 28 % více než v roce 2020. Dálo by se říct, že k nárůstu dětí, vyrůstajících mimo svou biologickou rodinu, došlo v období pandemie covid-19.
Tyto údaje byly zveřejněny v nejnovějším Bulletinu statistických údajů o opatřeních na ochranu dětí zveřejněného Ministerstvem sociálních práv a Agendou 2030.
Pěstounská péče ve Španělsku je formou ochrany nezletilých, která je regulována Ministerstvem sociálních práv / Generálním ředitelstvím pro práva dětí a dospívajících. Pěstounská péče spočívá v dočasném umístění dítěte mimo biologickou rodinu s cílem poskytnout mu adekvátní péči a garantovat rozvoj ve všech oblastech. Pravidla jsou nastavovány jednotlivými autonomními územně správními celky (komunitami) a pěstounská péče je řízena úřady pro ochranu nezletilých.
Formy pěstounské péče
Ve Španělsku existují tři typy pěstounské péče podle účelu a doby trvání : urgentní, dočasná a trvalá. Urgentní (naléhavá) pěstounská péče se využívá v krizových případech, kdy je potřeba zajistit dítěti bezpečné prostředí a okamžitou péči. Do dočasné pěstounské péče jsou děti svěřovány na dobu maximálně dvou let. Cílem je zajistit péči o dítě do doby, než se vyřeší situace v biologické rodině. Do trvalé pěstounské péče je dítě umístěno po dočasné a v případě, že jeho návrat do biologické rodiny není možný nebo není doporučen.
Dále se náhradní rodinná péče dělí na
- příbuzenskou pěstounskou péči, kdy je dítě umístěné v rámci širší rodiny
- „klasickou“ pěstounskou péči
- specializovanou pěstounskou péči, která je zaměřená na děti se specifickými potřebami anebo sourozenecké skupiny. Zájemcům o tuto formu péče od děti se poskytuje specializované přípravy a vzdělávání.
Institucionální péče o ohrožené děti je realizována v pobytových zařízeních, tzv. „pěstounských domech“.
Podmínky pro pěstounství ve Španělsku
Abyste se mohli stát ve Španělsku pěstouny, je nutné splnit požadavky, které se mohou v jednotlivých správních celcích lišit.
Obecně lze říci, že základními požadavky jsou :
- pěstoun musí být plně svéprávný
- musí být starší 25 let a být alespoň o 14 let starší než nezletilý
- do neúplné rodiny může být přijato pouze jedno dítě. Více dětí může být svěřeno pouze do péče stabilního páru
- pěstouni musí mít dostatek času na výchovu dítěte, stabilní životní situaci, flexibilní přístup k výchově dítěte a laskavé rodinné prostředí.
Nezbytnou součástí procesu je školení pro budoucí pěstouny. Hned v úvodní fázi příprav probíhá série rozhovoru nejenom s žadateli, ale s celou rodinou zájemců o NRP. Vzdělávání v rámci příprav se mimo jiné soustřeďují na respektování a citlivost budoucích pěstounů kulturních odlišností, protože je Španělsko etnicky velmi rozmanité.
Všechny podmínky jsou nastavené proto, aby byla zanedbávaným a ohroženým dětem poskytována adekvátní péče. Pěstounská péče umožňuje tímto dětem vyrůstat v rodině, v láskyplném prostředí, kde je jim věnována taková pozornost, kterou potřebují pro zdravý vývoj. Pěstounská péče také dává rodinám příležitost spolupracovat a zapojit se do ochrany nezletilých a plnit důležitý celospolečenský úkol. Pěstounství je tedy formou osobní angažovanosti jednotlivce nebo páru do potřebné služby společnosti a ohroženým dětem.
I přes veškeré benefity, které pěstounská péče přináší nezletilým i celé společnosti, je většině společnosti ve Španělsku tento pojem neznámý. Proto propagace informací a povědomí o pěstounské péči je velmi důležitá. A to hlavně z toho důvodu, aby se stále více rodin zapojovalo do ochrany nezletilých, abychom mohli zajistit péči a pozornost všem dětem, které to potřebují.