Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

NOVINKY

Vyjádření k novele zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí

11. října 2023

Vyjádření k novele zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.

Nove­la schvá­le­ná vlá­dou, kte­rá vzbu­di­la bouř­li­vou ode­zvu na soci­ál­ních sítích, je pou­ze text při­pra­ve­ný pro Posla­nec­kou sně­mov­nu k dal­ší­mu posou­ze­ní, dis­ku­si, úpra­vám a ke schvá­le­ní. Text se při­pra­vo­val del­ší dobu a Minis­ter­stvo prá­ce a soci­ál­ních věcí usi­lu­je o to, aby v díl­čích oblas­tech pro­běh­ly potřeb­né změny.

Jako pozi­tiv­ní vní­má­me tyto body :
  • Zájem­ci o náhrad­ní rodin­nou péči jsou brá­ni mno­hem váž­ně­ji a celý sys­tém se jim sna­ží vychá­zet vstříc. Budou si moci vybrat pří­pra­vu a také psy­cho­lo­gic­ké posu­zo­vá­ní se má urychlit.
  • Pří­bu­zen­ští pěs­touni si mohou vybrat, zda budou dopro­vá­ze­ni a budou pobí­rat dáv­ku pěs­toun­ské péče či niko­liv. Zále­ží na jejich roz­hod­nu­tí a motivaci.
  • Vyrov­ná se pří­stup k dětem v pří­bu­zen­ské a svě­ře­nec­ké péči. Jde o spra­ve­dl­nost a nej­lep­ší zájem dítě­te má vždy být v cen­t­ru kaž­dé změny.
Za nás k diskusi :
  • Kraj­ští psy­cho­lo­go­vé mají svo­je neod­mys­li­tel­né mís­to a je tře­ba zacho­vat jejich posta­ve­ní v oblas­ti zpro­střed­ko­vá­ní. Zku­še­nost, kte­rou mají s rodi­na­mi žada­te­lů, jim při­ná­ší pozná­ní domo­va, kam má opuš­tě­né dítě při­jít. Po při­je­tí nove­ly bude důle­ži­té, jak se nasta­ví spo­lu­prá­ce s exter­ní­mi psy­cho­lo­gy. Ti by měli být sku­teč­ný­mi odbor­ní­ky, což tří­le­tá pra­xe nezaručuje.
  • Mezi řád­ky se upev­ňu­je roz­hod­nu­tí o zao­pat­řo­va­cím pří­spěv­ku pro mla­dé dospě­lé – od 1. 1. 2027 se již nebu­dou moci roz­hod­nout, zda zůsta­nou v rodi­ně s pokra­čo­vá­ním pěs­toun­ské péče. Toto naří­ze­ní se netý­ká dět­ských domo­vů. Je v zabez­pe­če­ní mla­dých dospě­lých dět­ský domov lep­ší ? Nebo pěs­toun­ské rodi­ně nevě­ří­me, že dítě pře­ve­de přes úska­lí vzdělávání ?
  • Ohled­ně malých dětí jsme pře­svěd­če­ni, že v pří­pa­dě, kdy je návrat do původ­ní rodi­ny vel­mi neprav­dě­po­dob­ný, měly by tyto děti být v péči už před osvo­je­ním nebo jít do dlou­ho­do­bé pěs­toun­ské péče, při­čemž rizi­ko návra­tu na sebe berou osvo­ji­te­lé či pěs­touni. Uvol­ni­ly by se tak mož­nos­ti pěs­tou­nů na pře­chod­nou dobu pro ostat­ní děti do 3 let.
Za důle­ži­té pova­žu­je­me zmí­nit, že nove­la je pou­ze díl­čím řeše­ním. Uvě­do­mu­je­me si, že je tře­ba zásad­ně rea­go­vat na změ­ny ve spo­leč­nos­ti a novým záko­nem pod­po­řit všech­ny insti­tu­ty péče o rodi­ny a děti, abychom vždy moh­li napl­nit nej­lep­ší zájem dítě­te.

Za Sdru­že­ní pěs­toun­ských rodin

Mgr. Ing. Pavel Šmýd, ředitel